Neckejp

> From: newinfo@BBS.INFIMA.CZ
> To: Multiple recipients of list JDC-L 
> Subject:      Netscape Navigator 3.0 v prodeji
>
> 
> INFIMA s.r.o., vyhradni distributor firmy NETSCAPE oznamuje,
> ze od dnesniho dne je v prodeji nejnovejsi verze popularniho
> klientskeho programu pro Internet
>                 NETSCAPE NAVIGATOR 3.0
>               a NETSCAPE NAVIGATOR GOLD 3.0

No to je hezky - tak Cimrman se na pocatku stoleti honi, lita jako blazen, a firma INFIMA si prijde k hotovymu. Nemluve o tom, ze bezostysne inzeruje prodej jednoho z nejzdarilejsich Mistrovych produktu primo na strankach konference JDC! Za techto okolnosti firmu INFIMA durazne vybizime, aby 25% zisku z prodeje Mistrova produktu odevzdala jeho pravoplatnym dedicum - tedy Divadlu Jary Cimrmana.


...a ted pro uplnost jeste male nahlednuti do historie produktu:

Kdyz se Cimrman zabyval projektem "Pavucina s^i'r^e sveta" (o kterem jsme kdysi referovali v clanku "Cimrman and WWW"), potreboval takove mnozstvi pavuciny, ze musel zakoupit malou usedlost v jiznich Cechach a premenit ji na pavouci farmu. Zahy vsak jeho farma produkovala pavuciny takova kvanta, ze Cimrman se pri chuzi zapletal do jemnych vlaken a jednou dokonce spadl do pavucinami pokryte zumpy. Tato nehoda ho konecne donutila ke konstrukci "navigatoru", tedy dopravniho prostredku pomoci ktereho by se v pavucine mohl bezpecne brouzdat.

V pomerne kratke dobe protkal Cimrman svou farmu systemem uzkorozchodnych koleji (URL = uzko-rozchodna linka) a z nepouzivanych necek si zhotovil primitivni vozik, kterym po farme jezdil. Tady musime priznat, ze Jara se s konstrukci prilis neparal - v podstate na necky prisrouboval kolecka, na jednu stranu pripevnil dlouhe bidlo, kterym se pri jizde odrazel, na druhou pripevnil vidle a bylo vystarano. I pres tuto zdanlivou jednoduchost byl Mistr se svymi neckami velmi spokojen a hned po prvni zkusebni jizde vepsal na prid sveho korabu hrde jmeno "Neckejp".

Proc zrovna "Neckejp"? No, za to muze Jarova roztrzitost, nebot puvodni napis na neckach byl "Necky P" ("P" od slova 'pavucinovy prohlizec'). Kdyz ale druhy den rano k neckam prisel a ospale mzoural na nove jmeno, zdalo se mu, ze vidi "Neckej P" (male psaci "y" je totiz temer k nerozeznani od "ej") a proto pridelal hacek nad domnelym "j" a vozidlo dostalo svuj konecny nazev.

Cimrmanuv Neckejp delal na svou dobu skutecne zazraky. Napriklad na zadni strane necek byl pripevnen deravy kastrol s nehasenym vapnem, ktery za sebou pri kodrcave jizde nechaval zretelnou bilou stopu. Jara tak vedel, kde uz byl, nebot "navstivene linky" mely uplne jinou barvu nez linky dosud nenavstivene. Pomoci Neckejpu mohl Jara take pretahovat baliky dat z jednoho mista na druhe. K tomu prave slouzily ty vidle, ktere byly pripevneny na bocni strane necek. Diky svemu sportovnimu duchu Mistr hrave zvladl az 60-ti kilove soubory.

Jednim z hlavnich duvodu obrovske popularity Neckejpu bylo to, ze (na rozdil od podobnych prohlizecu jako Mosaic, ci Mistruv pozdejsi Webus) umoznoval i prohlizeni pozadi ("backgrounds"). Mistr se o tom s povdekem zminuje na jedne strance sveho palubniho deniku: "...dnes jsem se s neckami vydal az na same hranice sve farmy. Sousedka Foltynova zrovna vesela pradlo. Musim uznat, ze ta zenska ma velice hezke pozadi...". Linka vedouci kolem pozemku sousedky Foltynove se tak stala historicky prvnim "adult-oriented site" na WWW.

Kdyz Cimrman pripravoval komercni versi sveho navigatoru, bylo mu jasne, ze pohodlny mestsky ctenar nebude ochoten se pri brouzdani odrazet bidlem a proto pripravil novou verzi Neckejpu, ktera byla tazena konem (toho si ctenar musel samozrejme zakoupit zvlast (*)). Tady poznamenavame, ze zatimco Neckejp byl software, kun byl pochopitelne hardware. S konem vsak byl pohyb po pavucine pravym pozitkem, nebot veskera navigace se v podstate odbyla vseobecne znamymi povely "C^ehy'" a "Hot" (**). Aby Cimrman prvnim "surfarum" usnadnil orientaci v pavucine, vybavil Neckejp dvema seznamy, kam si pavucinovi vyletnici zapisovali adresy svych oblibenych "linku". Pokud adresa zacinala povelem "Cehy" - zapsala se do seznamu "Cehy-List", a pokud zacinala povelem "Hot", zapsala se do seznamu "Hot-List". Zajimave je, ze zatimco "Cehy-List" se v prubehu existence Neckejpu jaksi vytratil, "Hot-List" se udrzel dodnes v konkurencnim prohlizeci "Mosaic". V Neckejpu byl "Hot-List" nahrazen obdobnymi "Bookmarks", jejichz jazykovy puvod lze spatrovat ve znackach, ktere si Cimrman, pro orientaci behem jizdy, vyryval do kury okolostojicich buku.


(*) - kun byl obvykle dodavan na zvlastni diskete: jednalo se o zpevnenou drevenou disketu o prumeru 2.7 metru.

(**) - dnes vseobecne akceptovana zkratka "http", ma svuj zaklad ve zvolani jisteho netrpeliveho uzivatele, ktery na sveho vzpurneho kone volal: "Hot, Ty Tupy Pakoni!"

za hradeckou sekci

Honza Rehacek


ps.

a jeste jedna vec nas na zminenem inzeratu zaujala:

> adresa papirove posty:

Do teto kolonky nevime co napsat. V Hradci jsou totiz vsechny posty zdene.

Nebo snad ceska vlada konecne akceptovala 90 let stary Cimrmanuv navrh na usporu cihel vystavbou papirovych post? Tyto by mely i tu vyhodu, ze v pripade nutnosti postu prestehovat by se nemuselo nic bourat. Posta by se proste na nove misto poslala postou :-)

[ Absurdistan| Cimrman's County| Dalsi prispevek]